نمونه پروژه های نظارت تصویری بر بستر فیبرنوری
1394/05/18 10:46

پروژه 4: نمونه ای از یک پروژه نظارت تصویری تحت شبکه بر بستر فیبرنوری


توسعه دوربین های IP در پروژه های بزرگ رفته رفته رو به افزایش است و متخصصان و پیمانکاران این حوزه ناگزیر به استفاده از محصولاتی می شوند که بتواند در بستر فیبر نوری پاسخگوی نیاز آنها باشد.

در اینجا نمونه ای از طراحی سیستم نظارت تصویری یک کارخانه که مجهز به فیبر نوری است  را تشریح می کنیم:

در این کارخانه 8 زون در نقاط مختلف کارخانه در نظر گرفته شده است. در هر زون دوربین ها حداکثر 100 متر می توانند از هم فاصله داشته باشند. کابل کشی فیبر نوری باید به گونه ای باشد که حداقل چهار کر فیبر نوری در کنار هر زون پیاده سازی شده باشد. دو کر برای سوییچ مدیا کانورترها و دو کر به عنوان ذخیره.

به طور معمول دوربین های امنیتی در مکان هایی دور ار دسترس در سراسر کارخانه نصب می شود. برای دوربین هایی که در سقف و یا دیگر مناطق غیر قابل دسترس مثل تیرها، در امتداد نرده ها، مسیرهای حمل و نقل نصب می شوند ، براحتی می توان هزینه آوردن برق به هر یک از دوربین ها را با استفاده از یک

PoE Media converter کاهش داد. در زونهای 1 تا 4 از پی او ایی سوییچ 24 پورت با دو پورت Combo SFP با شماره فنی S-PE24240-F-NM/UM ودر زونهای 5 و 6 پی او ایی سوئیچ 8  پورت با خروجی SFP با شماره فنی  S-PE8800-FDGاستفاده شده است. هر سوییچ، سیگنال چند دوربین متصل به خود را مالتی پلکس کرده و روی فیبر نوری انتقال می دهد. علاوه بر این برق مصرفی دوربین ها را نیز تامین می کند. اینترفیس فیبر نوری این سوئیچ ها ماژول SFP می باشد.

برای نقاطی که فقط یک دوربین وجود دارد مثل زونهای 7 و8 به جای استفاده از سوییچ، از مدیا کانورتر تک پورت با شماره فنی S-100-G20 استفاده شده که دارای اینترفیس SFP برای اتصال به فیبر نوری باشد تا بتواند قابل اتصال با هر نوع سوئیچ کر در اتاق کنترل باشد.همانطور که در شکل می توان ملاحظه کرد هر کدام از این سوئیچ ها علاوه بر تامین برق مصرفی دوربین ها، دیتای مربوط به تصاویر دوربینها را تبدیل به سیگنال نوری کرده روی کابل نوری انتقال می دهند.

در آن سوی کابل فیبر نوری که عموما اتاق کنترل آن کارخانه می باشد، کلیه دیتای ارسالی از مسیرهای مختلف به آن نقطه وارد می شود. در این نقطه باید تجهیزی وجود داشته باشد که بتواند حجم بالای دیتای تصاویر دوربینها را که به صورت سیگنال نوری است را از کلیه مسیرهای وارد شده برداشته و مجددا به سیگنال شبکه یا LAN تبدیل کند.

در اینجا می توان از سوییچ کر S-SF-18000-SFP استفاده نمود، این سوییچ دارای 8 پورت فیبر نوری بصورتSFP ویک پورت آپلینک LAN می باشد. از خروجی LAN این سوییج می توان تمام حجم دیتای دریافتی را به سرور منتقل نمود.

آنچه در این پروژه مهم و حیاتی است این است که بتوانید هوشمندانه تجهیزاتی را انتخاب کنید که قابلیت اطمینان سیستم را بالا ببرد. شاید روش های زیادی برای انجام این پروژه وجود داشته باشد اما کاهش تعداد دستگاه های مرتبط، هم قیمت کل پروژه با توجه به کیفیت و کارایی آن دارای توجیه منطقی میکند و هم مقدار خرابی های محتمل سیستم به طور چشمگیری کاهش می یابد.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :