مقالات فنی
1397/07/14 13:09

طراحی یک پروژه نظارت تصویری و صوتی فیبر نوری شماره 8

 

 

 

 

 

 

طراحی یک پروژه نظارت تصویری و صوتی فیبر نوری شماره 8

نیاز کارفرما:

این پروژه مربوط به یک مکان صنعتی است که یک سیستم جامع حفاظتی و امنیتی پیرامونی انتقال تصویر و دیتا و صوت روی بستر فیبر نوری مورد  نیاز است.

همچنین به دلیل آنکه نسبت به حفظ تصاویر ضبط شده حساسیت بالایی وجود دارد، لذا کارفرما می خواهد علاوه بر اتاق مدیریت، اتاق نگهبانی نیز بتواند تصاویر را علاوه بر مانیتورینگ، به عنوان بک آپ ضبط نماید. لذا طبق نیاز، تصمیم بر آن شد در این دو نقطه اصلی به صورت مجزا مانیتورینگ و ضبط تصاویر انجام شود.

همچنین کارفرما می خواهد  صوت و شبکه داخلی را نیز بین این دو نقطه انتقال دهد.

 

زون بندی:

با توجه به فواصل بین دوربین ها و در نظر گرفتن دو منطقه اصلی برای مانیتورینگ، سر جمع 7 منطقه را در زون بندی خود در نظر گرفته ایم. زون 4 به عنوان اتاق کنترل اصلی و زون 7 به عنوان اتاق کنترل دوم می باشد.

کابل کشی:

 

قبل از طراحی کابل کشی لازم است قید شود کارفرما قبلا کابل ۲۴ کر خود را خریداری کرده است. روش های مختلفی برای طراحی کابل کشی وجود دارد اما با توجه به نیاز کارفرما و فضاهایی که به عنوان اتاق کنترل وجود دارد و با توجه به کابل موجود و همچنین برای کاهش هزینه ها و آینده نگری بهتر است که زون 4 (اتاق کنترل اصلی) به عنوان مرکز کابل کشی انتخاب شود و یک کابل 24 کر از سمت راست (برای زون های ۵ و ۶ و۷) و یک کابل 24 کر از سمت چپ  آن (برای زون های ۱و ۲ و ۳) استفاده شود.

برای همین منظور دو عدد پچ پنل در اتاق کنترل اصلی لحاظ می کنیم یکی برای مسیر سمت چپ و دیگری برای سمت راست. روش کابل کشی به صورت کات و ترانزیت و مدل ستاره ای می باشد. در سمت چپ کابل 24 کر وارد زون 3 شده و 8 کر پیاده سازی می شود و مابقی کرها برای زون 2 ادامه مسیر می دهد و به همین ترتیب برای زون 2 و زون 1 هر کدام 8 کر پیاده سازی میگردد.

سمت راست به همین ترتیب برای زون 5 و 6 به تعداد 4 کر و زون 7، به تعداد 16 کر پیاده سازی میشود.

 می توانیم برای زون های سمت راست نیز همانند سمت چپ ، برای هر زون 8 کر در نظر بگیریم اما چون ارتباطات فیبر نوری بین دو اتاق کنترل یعنی زون های 4 و 7 زیاد است ترجیح دادیم 16 کر ارتباطی وجود داشته باشد. بین این دو نقطه علاوه بر دیتای دوربین ها، صوت و دیتای شبکه داخلی هم روی فیبر انتقال می یابد و آینده ممکن است ارتباطات دیگری مانند تلفن هم اضافه گردد.

از هر زون به دلیل اینکه حداقل دو دوربین وجود دارد از سویئچ صنعتی چهار پورت که دارای چهار پورت گیگ POE  و دو پورت SFP  می باشد استفاده کرده ایم. این سوئیچ ها در تمامی زونها از طریق پورتSFP ، دیتای خود را به سوئیچ کر ۸ پورت در اتاق کنترل اصلی (زون 4) ارسال می کنند. از پورت آپلینگ RJ45 سوئیچ کر 8 پورت به NVR وصل می کنیم تا تصاویر ضبط شوند.

همان طور که در بالا گفتیم نیاز کارفرما این بود که همه تصاویر علاوه بر اینکه در اتاق کنترل اصلی ضبط می شود در اتاق کنترل دوم هم ضبط و مانیتور گردد. لذا از آپلینک دیگر سوئیچ  کر خود، دیتای تصاویر را به یک مدیا کانورتر 4 پورت  می دهیم تا از طریق این مدیا کانورتر دیتای دوربین ها  روی بستر فیبر به اتاق کنترل دوم ارسال شود. دلیل استفاده از این مدیا کانورتر 4 پورت این است که دیتای شبکه داخلی هم از طریق همین مدیا  روی همان کر ارسال شود و نیازی به استفاده از یک مدیای دیگر نباشد.

طبق نیاز کارفرما برای برقراری ارتباطی صوتی بین دو اتاق کنترل از مبدل فیبر نوری صوت برای انتقال صوت استفاده کرده ایم.

مزایای این نوع طراحی: آینده نگری به دلیل وجود تارهای خالی، عدم پیچیدگی بیش از حد، عیب یابی آسان، استفاده بهینه از تجهیزات و کابل، کم هزینه بودن طراحی.

 

 

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

looding"src="/images/loading.gif"