مقالات فنی
1399/03/03 13:44

پروتکل جلوگیری از حلقه در شبکه

 

 

 

 

 

 

 

 

پروتکل (Spanning Tree Protocol)   STP ،وظیفه مدیریت لینک ها را جهت فراهم آوردن Redundancy برای افزایش قابلیت پایداری (Reliability) در شبکه و همچنین جلوگیری از ایجاد حلقه (Loop)  لایه دو بر عهده دارد. وجود Loop در شبکه باعث کاهش کارایی و در نهایت از کار افتادن و Down شدن شبکه میگردد. دلایلی که باعث به وجود آمدن حلقه در شبکه و Down شدن آن میشود، وجود چند مسیر فعال بین دو نقطهی کاری است، لذا برای عملکرد درست شبکه، فقط باید یک مسیر فعال بین دو ایستگاه کاری وجود داشته باشد. از طرف دیگر نبود لینکهای اضافه باعث کاهش پایداری شبکه گردیده و در صورت قطع شدن یک لینک، ممکن است نیمی از شبکه از کار بیافتد. به همین دلیل است که برای افزایش قابلیت پایداری (Reliability) شبکه، اقدام به راهاندازی چند مسیر بین سوییچها نموده تا امکان کارکرد صحیح شبکه در صورت قطع یک یا چند نقطه از شبکه فراهم آید. برای بهره گیری از این قابلیت باید سوئیچ ها از این پروتکل پشتیبانی کنند.

پروتکلSTP   دارای چندین نسخه است که تفاوت آنها در سرعت عمل و استفاده از منابع شبکه است. به صورتی که پروتکل STP حدود 15 تا 30 ثانیه زمان نیاز دارد که در صدد رفع مشکل در شبکه برآید. اما این ضعف در نسخه های بعدی پروتکل  RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol)   تا حدودی رفع شده و شبکه با زمان خرابی کمتری مواجه شده و از درصد منابع CPU کمتری به نسبت به  STP استفاده میکند. اما با بالا رفتن تعداد Vlan ها در شبکه، کارایی  (Performance) آن کاهش چشمگیری پیدا میکرد، از این رو برای رفع این مشکل نیاز به یک استاندارد جدیدی دیده شد . به همین دلیل پروتکل  MSTP   (Protocol Multiple Spanning Tree)   طرح و برنامهریزی شده است. این پروتکل با حل مشکل فوق و داشتن ویژگی یکپارچهسازی و MAP کردن  )متناظر کردن(، ضمن افزایش کارایی شبکه و استفاده کمتر از منابع شبکه، باعث افزایش قابلیت پایداری (Reliability)  و کاهش زمان خرابی به زیر 13 میلی ثانیه گردید.

 

سوئیچ Sepitam-PI608G-QFDGM  با بهرهگیری از آخرین نسخه ی این پروتکل  ERPS MSTP (ITU-T G.8032) مخفف کلمات (Ethernet Ring Protection Switching) این اطمینان را میدهد که هیچ حلقهای برای ترافیک اترنت ایجاد نشود. با توجه به شکل زیر، نوع طراحی که با این سوییچ صنعتی مدیریتی انجام شده به صورت Ring تو در تو است و اگر قطعی بوجود بیاید، حتی در سه نقطه مختلف به هیچ عنوان دیتای شبکه با اختلال مواجه نمی گردد.

 

این سوئیچ با بهره گیری از چهار پورت SFP ، قابلیت پشتیبانی از دوRing   (یکی به رنگ زرد و دیگری به رنگ طوسی( را داشته و همچنین با توجه به داشتن زمان بین دو خرابی (MTBF) بالای 500 هزار ساعت، تضمین میدهد که حتی در زمانی که یک تا سه نقطه از شبکه به هر دلیلی خراب و قطع شود، ضمن به صدا در آوردن آلارم و ایجاد گزارش، برقراری ارتباط از نقطهای دیگر میسر و ارتباط تا زمان زیر 20 میلی ثانیه، سریعاً احیا شود.

 

 

 

 

واحد تحقیق و توسعه (R&D) شرکت سپیتام

 


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

looding"src="/images/loading.gif"