مقالات فنی
1399/06/12 14:25

OTN و کاربرد های آن در شبکه های نوری

امروزه با پیشرفت روزافزون تکنولوژی  و استفاده از اینترنت و شبکه های کامپیوتری، نیاز به شبکه هایی به پهنای باند بیشتر لازم الاجرا است. با گسترش روزافزون نیازهای مبتنی براینترنت و پهنای باند، نیاز به بسترهای مناسب و کارآمد بیش از پیش در جوامع قابل ملاحظه است. استفاده از تکنولوژِی OTN امکان رشد پهنای باند بسیار بالا را برای مصرف کنندگان و کسب و کارها فراهم می آورد که درنتیجه باعث شکل گیری ارتباطات سریعتر و با کیفیتی بهتر می شود.

 

در قدم اول به عنوان پیشگفتار نحوی عملکرد سوئیچینگ مداری و بسته ای را  به طور مختصر مورد برسی قرار می دهیم.

 

سوئیچینگ مداری:  در سوئچینگ مداری، گیرنده و فرستنده قبل از ارسال داده، برروی کانال انتقال به توافق می رسند. در این نوع از سوئیچینگ تا زمانی که یک مسیر در اختیار یک ارتباط باشد، آن مسیر توسط سایر nod  ها غیر قابل دسترس می باشد. حتی اگر هیچ گونه داده ای بین مبدا و مقصد تبادل نگردد یا به عبارتی دو طرف در حالت سکوت باشند بازهم نمیتوان از آن کانال برای ارسال داده دیگری استفاده کرد. سیستم های تلفن عمومی (PSTN)، سیستم های PDH,SDH,OTN,  وWDM  در رده بندی سوئیچینگ مداری قرار می گیرند.

 

سوئیچینگ بسته ای:  در این نوع از سوئچینگ برای انتقال هر گونه پیامی در شبکه، داده ها به واحد های کوچکتر قابل شماره گذاری تبدیل و به ابتدا و انتهای آنها ها فایل های سرآیندی اضافه می گردد. این راهکار به ما تضمین می دهد که تمامی داده ها به طور صحیحی در مقصد قابل پیاده سازی باشند.این نوع از سوئیچینک مبنای پروتکل اینترنت (IP) است.

 

 

OTN  و کاربردهای آن:

OTN عبارت است از Open Transport Network به معنی: ﯾﮏ ﺷﺒﮑﻪ ﺑﺎز ﮐﻪ می تواند ﻫﻤﻪ اﯾﻨﺘﺮﻓﯿﺲ های موجود را بدون تداخل با یکدیگر به راحتی به فواصل دور تر انتقال دهد. به OTN  فناوری بسته بندی دیجیتال یا بسته بندی کانال نوری نیز گفته می شود. OTN   با استفاده از پردازش الکتریکی سیگنال و استاندارد های سلسه مراتبی دقیقا مشخص می کند که سیگنال های نرخ پایین تر چگونه در دل سیگنال های با نرخ بالاترOTN  قرار گیرند. OTN تمام ترافیک های موجود را بر اساس تکنولوژی سلسله مراتبی بایکدیگر ادغام نموده و به یک خروجی واحد می رسد. OTN مبتنی بر استاندارد ITU-TG709  است. یکی از ویژگی های مثبت این استاندارد پیش بینی و تصحیح خطای قوی تر  (FEC)به نسبت نسخه های گذشته است. این عملکرد موجب بهبود نسبت سیگنال به نویز (SNR) و در نتیجه ایجاد شبکه ی نوری باکیفیت تری به نسبت قبل می شود.

 

هدف از استفاده از OTN همگرا کردن و یکپارچه سازی تمامی پروتکل های موجود در شبکه و همچنین دیدی باز تر نسبت به پروتکلهای آینده است.

از مزیت های مهم OTN  میتوان به چند برابر کردن خدمات مختلف بر روی مسیر های نوری، بهره وری طیفی، قابلیت انتقال دیتاهای بزرگ و در نتیجه کاهش هزینه و انعطاف پذیر بودن با فناوری های جدید را می توان نام برد.

با استفاده Sepitam-OTN-1620 شرکت سپیتام، شما می توانید 16 سیگنال با پروتکل های مختلف را با یکدیگر مالتی پلکس و در یک یا دو طول موج مستقل 10 گیگ OTU2 ارسال نمایید. با استفاده از این محصول میتوان انواع سیگنالهای Fast Ethernet, GbE, 1/2/4G FC/FICON, STM-1/OC-3, STM-4/OC-12, STM-16/OC-48 و پروتکل های ویدئویی مانند DVB-ASI, SD-SDI, HD-SDI, 3G-SDI

 را بر روی یک یا دو طول موج مستقل  10 گیگ  به صورت پشتیبان هم ارسال کرد. این محصول مدیریتی بوده و از طریق پورت کنسول یا از راه دور به آسانی قابل مدیریت می باشد.

استفاده از Sepitam-OTN-1620 ﺑﺎعث اﻓﺰاﯾﺶ ﺑﻬﺮه وری ﻓﯿﺒﺮ ، راﻧﺪﻣﺎن ﻃﯿﻔﯽ و کاهش ﻫﺰﯾﻨﻪ و ﭘﯿﭽﯿﺪﮔﯽ  ﻋﻤﻠﯿﺎﺗﯽ، و همچنین راهکاری هوشمند برای بهینه سازی و تجمیع شبکه ها در سازمان ها و ادارات و مراکز صنعتی می باشد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
looding"src="/images/loading.gif"