مقالات فنی
1400/04/12 10:00

نکاتی در مورد پورت SFP که "باید" بدانید

 

 

پورت SFP در سوئیچ های گیگابیت چیست؟

هر دستگاه مجهز به پورت سوئیچی اختصاصی است که می تواند در هر زمان داده را به پورت های دیگر منتقل کند و این انتقالات تداخلی ایجاد نمی کنند. پورت های مختلف دارای اندازه و مشخصات مختلفی هستند که از اتصال نادرست اتصال به آنها جلوگیری می کند. در صنعت ارتباط از راه دور امروزه ، پورت SFP را می توان در انواع دستگاه های شبکه، از جمله سوئیچ های اترنت، روترها، کارت های رابط شبکه NIC​، (سرورها و ... ) یافت. سوئیچ های گیگابیت مدرن معمولاً با دو یا چند پورت SFP طراحی می شوند. بنابر این پورت SFP چیست؟ تفاوت پورت SFP با پورت RJ45 در سوئیچ های گیگابیت چیست؟ و چگونه می توان میان آنها ارتباط برقرار کرد؟

 ​

پورت SFP برای استفاده با کانکتور های Small Form Factor (SFF) طراحی شده است و سرعت بالا و فشردگی فیزیکی را ارائه می دهد. این، سوئیچ گیگابیتی را قادر می سازد تا با قرار دادن ماژول مربوطه (ماژول SFP فیبر و یا ماژول SFP مس) لینک های نوری یا مسی را برقرار سازد. صرف نظر از پورت نوری یا لینک پورت الکتریکی ، تنها تفاوت در لایه فیزیکی (رسانه) است. هنگامی که در این پورت، یک ماژولSFP  1G مسی قرار گیرد، برای انتقال داده باید از کابل شبکه (از نوع  (Cat5e/Cat6/Cat7 استفاده شود. حال آنکه، وقتی در پورت SFP، ماژول 1G SFP نوری قرار گیرد، فیبر جامپر (فیبر LC)  باید از اتصالات فیبر پشتیبانی کند. بنابراین، ماژول RJ45 SFP به طور کلی برای اتصال های با برد کوتاه بین یک سوئیچ تمام SFP و یک سوئیچ Edge کاملا مسی استفاده می شود و ماژول فیبر SFP معمولاً برای اتصال فیبر با سرعت بالا در فواصل طولانی تر استفاده می شود. برای نشان دادن پورت های SFP روی یک سوئیچ گیگابیت ، سوئیچ کر  Sepitam-FS1628F-12GQXMرا به عنوان مثال در نظر بگیرید:

 

این دستگاه یک سوئیچ کر مدیریتی بوده که به عنوان سوئیچ مرکزی در دیتا سنتر با عملکرد بالا و به صورت  Non-Blocking طراحی شده و جهت ارتباط با سایر اجزای شبکه و انتقال دیتا روی بستر فیبر نوری به سرور می باشد. این دستگاه دارای 28 پورت SPF با سرعت 1000Mbps و نیز 12 پورت آپلینک گیگ بوده و همچنین 4 پورت آپلینک SPF با سرعت10Gbps  در اختیار شما قرار می دهد.


پورت Combo چیست؟

پورت Combo یک پورت واحد با انتهای دوگانه است - پورت RJ45 یا پورت SFP ، بنابراین از اتصالات مسی و نوری SFP پشتیبانی می کند. به عبارت دیگر، این یک درگاه ترکیبی است که می تواند دو نوع اتصال مختلف را پشتیبانی کند، برای مثال، 2 پورت Combo عبارت است از 4 پورت (2 پورت SFP و 2 پورت (RJ45، در این صورت ما میتوانیم از 2 پورت SFP، یا 2 پورت RJ45 و یا یک پورت SFP و یک پورت RJ45 آن استفاده کنیم، باید توجه داشت که از هر جفت پورت( که شامل یک پورت SFP و یک پورت RJ45 است) فقط یک پورت آن قابل استفاده بوده و به صورت همزمان استفاده نمیشوند. به عبارتی دیگر هر پورت ترکیبی دوتایی یک رابط واحد است که انتخاب دو اتصال را برای شما فراهم می کند: اتصال RJ-45 برای کابل اترنت مسی و اتصال SFP برای کابل فیبر نوری. به عنوان مثال ، از درگاه ترکیبی SFP استفاده می شود ، سپس درگاه مس مربوطه به طور خودکار غیرفعال می شود و بالعکس. تصویر زیر پورت های Combo سوئیچ Sepitam-PS208E-DCM-at را نشان می دهد:

 

 

پورت SFP آپلینک چیست؟


پورت Uplink پورتی است که در آن، انتقال و دریافت داده برعکس می شود، که برای اتصال سوئیچ داخلی با یک کابل مستقیم استاندارد به جای کابل crossover طراحی شده است. بنابراین، پورت Uplink می تواند به یک پورت معمولی دستگاه دیگر متصل شود. اتصال پورت آپلینک یک سوئیچ به پورت استاندارد سوئیچ دیگر می تواند به گسترش اندازه شبکه کمک کند. بیشتر سوئیچ های سازمانی موجود در بازار شامل 24 پورت RJ45 با 2 پورت SFP اختصاصی برای Uplink یا 48 پورت مس با 2 یا 4 پورت Uplink SFP اختصاصی است. هر پورت اتصال دهنده SFP دارای دو چراغ است که فعالیت و وضعیت آن درگاه را نشان می دهد. همچنین این پورت های SFP، روی سوئیچ های شرکت سپیتام، با 2 الی 24 پورت گیگابیت یا فست اترنت PoE یا Non PoE، به صورت مدیریتی و یا غیر مدیریتی، با نرخ 1 تا 10 گیگابیت بر ثانیه، تعبیه شده اند.

 پورت SFP در مقابل پورت RJ45 در سوئیچ ها:


علاوه بر پورت هایSFP ، سوئیچ ها به طور کلی دارای چندین پورت RJ45 هستند. هر دوی آنها با Gigabit   Ethernet  قابل انتقال هستند. پس تفاوت پورت SFP در مقابل پورت RJ45 چیست؟

پورت Gigabit RJ45​:


پورت RJ45 درگاه داخلی سوئیچ گیگابیتی است که از استاندارد 1000BASE-T اترنت پیروی می کند. این پورت فقط از کابل های (Cat5e / Cat6 / Cat7) برای انتقال 1Gbit/s پشتیبانی می کند و فاصله آن به (330ft)100m محدود می شود. بنابراین سوئیچ 1000BASE-T با پورت RJ45 را می توان در مراکز داده برای تعویض سرور، شبکه های محلی، برای آپلینک های سوئیچ دسکتاپ و یا به طور مستقیم به دسکتاپ برای  Broadband Applicationاستفاده می شود.
برای مثال سوئیچ Sepitam-PS422G-DCDFM، یک PoE سوئیچ گیگابیت مدیریتی ساخت برند سپیتام با 22 پورت 10/100/1000Base-T PoE  می باشد، همچنین 2 پورت آپلینک SFP و 2 پورت آپلینک Combo (TP/SFP) در اختیار شما قرار می دهد، همچنین یک پورت Console برای دسترسی به قابلیتهای مدیریتی سوئیچ بر روی آن تعبیه شده است.
بنابراین برای اتصال دو سوئیچ گیگابیت با استفاده از پورت RJ45، یک روش ساده وجود دارد: استفاده مستقیم یک کابل استاندارد اترنت  (Cat5 / 5e / 6 / 6a)برای اتصال این دو سوئیچ.​

 

در مقایسه با اترنت سوئیچ که فقط از پورت RJ45 استفاده می کند، سوئیچ هایی که پورت SFP دارند، از انواع بیشتری از کابل های ارتباطی و اتصالاتی طولانی تر پشتیبانی می کند. همچنین می توانند با پورت های1000BASE-SX ، 1000BASE-LX / LH ، 1000BASE-ZX یا 1000BASE- BX-10D / U مبادله شود. اما برای لینک های بین مسافت های کوتاه روی یک سوئیچ گیگابیتی ، تفاوتی در استفاده از پورت SFP یا پورت RJ45 برای اتصال سوئیچ ها وجود ندارد. اگر در آینده نزدیک قصد اتصال سرور از طریق لینک های نوری را ندارید، به SFP نیازی نخواهید داشت و می توانید با استاندارد 1000BASE-T پروژه خود را جلو ببرید. در جدول زیر ویژگی های اتصال RJ45 و اتصال SFP در سوئیچ های گیگابیتی لیست شده است:

 

Parameter

SFP Port

RJ45 Port

Connection Types

RJ45 SFP module+ network cable(Cat5e, Cat6or higher)

fiber SFP module+ fiber optic cable(SMFfiber/ MMF fiber)

Network cable(Cat5e, Cat6or higher)

Max Distance

MMF (550m)/ SMF (150km)/Cat5 (100m)

100m (330ft)

Data Rate

(1000Mbps (1G

1000Mbps (1G)

  

نتیجه


با توجه به موارد فوق ، پورت SFP سوئیچ های گیگابیتی را قادر می سازد تا به طیف گسترده ای از کابلهای فیبر و اترنت متصل شوند تا قابلیت سوئیچینگ را در سراسر شبکه گسترش دهند. به عنوان مثال یک دستگاه ورودی و خروجی Hot-Pluggable، می تواند از ماژول RJ45 SFP و ماژول SFP فیبر پشتیبانی کند. تا این حد، پورت SFP در کاربردهای عملی انعطاف پذیرتر از پورت RJ45 است. علاوه بر این ، پورت Combo و اتصال SFP به کاربران قدرت و انعطاف پذیری می دهد تا سوئیچ های خود را برای نیازهای برنامه منحصر به فرد خود پیکربندی کنند. سپیتام طیف گسترده ای از ماژول های SFP فیبر را ارائه می دهد که کاملاً با فروشندگان اصلی بازار سازگار است و همین امر ما را به برندی منحصربفرد برای اجرا و راه حل های شبکه نوری تبدیل می کند. برای اطلاعات بیشتر ، لطفاً به سایت www.Sepitam.com مراجعه کنید یا با شماره تلفن های موجود در قسمت تماس با ما، با ما در ارتباط باشید.​

 

منبع: www.community.fs.com

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
looding"src="/images/loading.gif"