مقالات فنی
1394/02/29 11:05

طراحی یک پروژه نظارت تصویری برروی بستر فیبرنوری


همانطور که قبلا گفته شد توسعه دوربین های IP دریک پروژه بزرگ از لحاظ ابعادی تنها برروی بستر فیبرنوری امکان پذیر می باشد.


در اینجا یک نمونه از پروژه هایی که فاصله دوربین ها از یکدیگر و از اتاق کنترل زیاد است را تشریح می کنیم. در این پروژه همان طور که در شکل پیداست محوطه شامل  دو خیابان به طول 2 کیلومتر است که در 6 نقطه میانی از طول هر خیابان به فواصل حدودی 300 متر از هم  یک دوربین شبکه لحاظ شده است. اتاق مانیتورینگ در ابتدای این دو خیابان قرار گرفته است. در چنین پروژه ای به جرأت می توان گفت هیچ روش دیگری به اندازه فیبرنوری نمی تواند به صرفه و به جا باشد و نیاز پروژه را تامین کند.

برای کابل کشی در طول این مسیر از روش کات و ترانزیت استفاده شده است. در این روش کابل 24 کر خاکی از نقطه آغاز که همان اتاق مانیتورینگ است شروع شده و در ایستگاه اول کل کابل قطع شده و 4 کر آن پیگتیل شده و وارد پچ باکس می شود تا در همان نقطه به مدیا کانورتر و یا هر دستگاه ارتباطی فیبر نوری متصل شود. مابقی 20 کر مجددا فیوژن شده و ترانزیت به ایستگاه بعد می شود، در ایستگاه دوم مجددا کل کابل کات شده و 4 کر دیگر برای استفاده در همان ایستگاه پیگتیل شده و 16 کر مابقی فیوژن و ترانزیت می شود و این روند تا ایستگاه آخر ادامه پیدا می کند. غیر از روش کات و ترانزیت روش دیگری به نام کمرگیری نیز وجود دارد که در آن کل کابل کات نمی شود فقط 4 کر از کابل خارج شده و بقیه بدون قطع شدن ادامه مسیر میدهند. در روش اول به دلیل تعداد زیاد کات شدن های کابل فیبرنوری باید دقت کرد که Loss سیستم بالا نرود و مشکل ارتباطی بوجود نیاید. نوع دستگاه فیوژن و نحوه انجام فیوژن کاری و انجام تست های مربوطه برای اطمینان از درستی انجام کار  بسیار اهمیت دارد.

پس از انجام عملیات کابل کشی و فیوژن کاری آن، بستر آماده برای نصب دیگر تجهیزات می باشد. در نظر داشته باشید در هر ایستگاه یک دوربین روی دکل قرار می گیرد بنابراین برای انتقال تصویر آن به اتاق مانیتورینگ نیاز به یک مدیاکانورتر می باشد.

نکته: اگر تعداد دوربینها در هر دکل بیشتر شود به جای مدیا کانورتر تک پورت می توان ازمدیا کانورتر 4 پورت و یا PoE Switch Media converter  استفاده کرد. ساختار پروژه تقریبا همان خواهد بود ولی نوع تجهیزات ارتباطی فیبر نوری بسته به افزایش تعداد دوربینها تغییر می کند.

در هر ایستگاه روی دکل دوربین یک مدیا کانورتر و پچ باکس فیبرنوری و دیگر متعلقات مانند UPS قرار می گیرد. با توجه به اینکه 4 کر در هر ایستگاه در نظر گرفته شده است می توان از مدیاکانورتر 2کر (داپلکس) استفاده کرد اما به دلیل بالا بودن هزینه کابل فیبرنوری و کابل کشی آنها بهتر است هوشمندانه عمل کرده و از مدیاکانورترهای تک کر (سیمپلکس)  استفاده کرد تا فقط یک کر را اشغال کند. )شماره فنی این مدیا کانورتر Sepitam-MC11E-SSC20​ می باشد که میتوانید مشخصات فنی آن را در سایت سپیتام ملاحظه فرمایید. (

یک کر هم بعنوان رزرو برای همین مدیاکانورتر کنار گذاشته می شود و طبیعتا دو کر دیگر را می توان در آینده برای انتقال سیگنال های دیگر مثل صوت،تلفن، اترنت و ... استفاده کرد.

هر مدیاکانورتر وظیفه انتقال سیگنال دوربین تحت شبکه خود را به اتاق مانیتورینگ بر عهده دارد. در اتاق مانیتورینگ می توان دو کار انجام داد یا از مدیاکانورتر گیرنده درست معادل مدیاکانورتر فرستنده استفاده کرد و مجددا سیگنال شبکه را از مدیاکانورتر گرفت و تحویل سوییچ شبکه داد. که در این حالت باید 12 عدد مدیاکانورتر در اتاق مانیتورینگ نصب کرد. یا اینکه هوشمندانه عمل کرده و یک سوییچ کر 16 پورت استفاده کرد که بتواند هر 12 مدیاکانورتر را ساپورت کند. و در نهایت بتوان از اپلینگ همین سوییچ کر به سوییچ شبکه و یا سرور وصل نمود. با توجه به اینکه در این پروژه نزدیک اتاق مانیتورینگ هم چند دوربین تحت شبکه تعبیه شده است، لذا آنها را مستقیم و با کابل شبکه به اتاق مانیتورینگ انتقال داده ایم . بنابراین در این پروژه استفاده از سوییچ شبکه اجتناب ناپذیر است. این سوییچ کر 16 پورت رکمونت کار تک تک آن مدیاکانورترهای گیرنده در راه حل اول را انجام داده و بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.  شماره فنی این سوئیچ کر Sepitam-160SSC-20 می باشد که می توانید در محصولات سپیتام مشاهده فرمایید.

همه محصولات ارتباطی استفاده شده در این پروژه از برند معتبر Sepitam بوده که دارای دو سال گارانتی تعویض و 10 سال خدمات پس از فروش می باشند.

طراح: شرکت سپیتام

www.sepitam.com

تلفن تماس: 44​944​950

 

   (Sepitam-MC11E-SSC20)

Media Converter with one RJ45 port- 10/100mpbs single mode- Simplex fiber SC-SX Transmission to 20Km    

S-160SSC-20) )

Switch Core Media converter 16 port-10/100mbps single mode- Simplex fiber SC-Sx Transmission to 20Km    

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

سجاد لطفی

عالییی

پاسخ
looding"src="/images/loading.gif"