مقالات فنی
1395/09/15 14:46

نحوه کابل کشی فیبرنوری در یک پالایشگاه

 

 

 

 

 

 

 

در این پروژه 16 زون وجود دارد که در هر زون ۴ دوربین وجود دارد. قبلا درباره نحوه زون بندی پروژه های CCTV روی بستر فیبرنوری توضیح داده بودیم. فاصله این زون ها از یکدیگر در حدود 200 متر می باشد. چون تعداد زون ها از 12 عدد بیشتر است در روش ستاره ای رینگ نمی توان فقط از یک رینگ استفاده کرد مگر آنکه از کابل 48 کر استفاده کنیم. اما یکی از محدودیت های این پروژه این است که کابل 24 کر بدلیل ارزانتر بودن خریداری شده و حتما باید از این کابل استفاده کرد. بنابراین باید از دو رینگ مجزا استفاده کرد که دو روش وجود دارد:

روش اول: همانطور که در شکل اول می بینید دو رینگ مجزا یکی برای Z1 تا Z8 و دیگری برای Z9 تا Z16 در نظر گرفته شده است.

 

در این روش مانند پروژه شماره قبل در هر زون 2 تار کمرگیری یا Mid Span Access شده و کات می شود. مجددا 2 کر به صورت ورود و 2 کر بصورت خروج در آن زون فیوژن و پیگتیل می گردد. 2 کر ورود به عنوان 2 تار اصلی و 2 کر برگشت به عنوان Spare می باشد. در صورت قطعی کابل در سمت راست (چپ)، ارتباط از سمت چپ (راست) بر قرار خواهد بود. می توان بطور خلاصه گفت در زون اول تعداد پیگتیل ها 4 عدد است و تعداد تاری که به زون بعد منتقل می شود 24 عدد که فقط 22 تای آن خالی (Free)  و قابل استفاده است.

در زون اول:    Pigtail=4                        Transmission=24               Free=22

در زون دوم: Pigtail=4                        Transmission=24               Free=20      

...

در زون هشتم: Free=8        Transmission=24         Pigtail=4                       

در نظر داشته باشید که در هر زون برای آن 4 کر یک مفصل در نظر گرفته ایم که یک کابل 4 کر را به آن متصل کرده و تا محل پچ باکس که روی دکل قرار دارد می بریم.

در هر پچ باکس هم یک سوییچ صنعتی 4 پورت IPE4600F-DSFP در نظر گرفته ایم که 4 دوربین تحت شبکه را ساپورت میکند و دارای 2 پورت SFP می باشد.

اما نقطه ضعف این طرح این است که از Z8 و Z9 تا اتاق کنترل CR1 فاصله ای 2 کیلومتری وجود دارد که فیبر ۲۴ کر باید در آن مسیر 2 بار انداخته شود. هزینه این کابل به طور تقریبی 7000 x2000 =14000000  یعنی ۱۴ میلیون تومان می باشد. همچنین اگر هزینه کنده کاری و کابل کشی این مسیر را هم به این مبلغ اضافه کنیم حدودا 22 میلیون تومان هزینه می شود.

روش دوم: این روش یک روش خلاقانه است که با اضافه کردن سوییچ کر و مدیا کانورتر و با کشیدن فقط یک رینگ بزرگ یا بعبارتی دیگر دو رینگ تو در تو کابل کشی را انجام داد و به هدف مورد نظرمان که جلوگیری از قطعی ارتباط در صورت قطع شدن کابل است دست پیدا کرد.

 

همان طور که قبلا هم گفتیم استفاده از رینگ ستاره ای به این خاطر است که اگر کابل فیبرنوری بطور کامل (مثلا توسط بیل مکانیکی) قطع شد، تصویر دوربین ها و دیتای ما کلا از بین نرود. و بتوان از مسیر جایگزین استفاده کرد و ارتباط را مجددا با کمترین تغییرات آن هم فقط با جا به جایی پچکوردها در اتاق کنترل برقرار کرد!!!

با توجه به اینکه کابل ما 24 کر است، و تعداد زون ها 16 تاست، یک اتاق کنترل دوم هم بصورت فرضی در نظر گرفته ایم. 8 تا زون بالا و 8 تا زون پایین را با کابل 24 کر مثل روش قبل کابل کشی می کنیم. مثل اینکه دو رینگ وجود دارد اما این دو رینگ در اتاق CR2 به هم متصل می شوند و تبدیل به یک رینگ بزرگ تر می شوند.

در واقع در CR2 تجهیزاتی را قرار می دهیم که در صورت قطعی کابل چه در بالا و چه در پایین بتوان از مسیر دیگر رینگ را برقرار کرد و دیتا را به CR1 انتقال داد.

 

ابتدا طراحی کابل کشی را به اختصار توضیح می دهم تا اگر شکل برای شما مبهم است آن را بیشتر درک کنید. کابل 24 کر از CR1 که اتاق کنترل اصلی است شروع شده و وارد زون اول Z1 می شود. در این زون 2 کر بصورت کمرگیری جدا شده و کات می شود. مجموع 4 کر داریم که 2 کر آن از کابل ورودی و 2 کر آن از کابل خروجی است . این 4 کر وارد مفصل شده و توسط یک کابل 4 کر به محل پچ باکس روی دکل وارد می شود. در نظر بگیرید که 2 کر باید به عنوان مسیر اصلی و 2 کر برگشت آن بعنوان Spare (زاپاس) است که در صورت قطع شدن 2 کر اصلی استفاده می شود.

حال وارد Z2 شویم، در Z2 فقط 22 کر قابل استفاده وارد می شود چون 2 کر آن در Z1 استفاده شده است و در نهایت ۲۰ کر خالی خارج میشود. پس Free core=20 می باشد. در این Z2 هم 2 کر را کمرگیری می کنیم و کات کرده و هر 4 کر را فیوژن می کنیم. این کار تا آخرین زون یعنی  Z8 ادامه پیدا می کند. اگر برای هر زون 2 کر در نظر بگیریم تا انتهای Z8، 16 کر استفاده شده و 8 کر آزاد و دست نخورده باقی می ماند.

در زون اول:    Pigtail=4                        Transmission=24               Free=22

در زون دوم: Pigtail=4                        Transmission=24               Free=20      

...

در زون هشتم: Free=8        Transmission=24         Pigtail=4                        

 

این 8 کر آزاد به نوعی Spare برای رینگ پایینی می باشد که در صورت وجود قطعی در رینگ پایینی (Z9 تا  Z16) بتواند اطلاعات را انتقال دهد. همین روند دقیقا در Z9 تا Z16 هم وجود دارد. 8 کر آزاد وجود دارد که در صورت وجود قطعی در کابل بالایی، رینگ از طریق این 8 کر آزاد برقرار گردد.

در CR1 که اتاق کنترل اصلی ماست NVR در آن قرار دارد باید دیتاها وارد آن شود.

دو عدد سوییچ کر 8 پورت SF28000-SFP در اتاق کنترل CR1  Switch core 1  و Switch core 2 یکی برای مسیر پایینی و یکی برای مسیر بالایی در نظر گرفته ایم. که از خروجی شبکه آنها به NVR می دهیم. در صورتی که هیچ قطعی در مسیر بوجود نیاید هر کدام  از مسیرهای بالایی و پایینی از 2 کر های اصلی خود برای انتقال دیتا استفاده می کنند و از طریق این سوییچ کر ها وارد NVR میشوند. در صورت قطعی مثلا در حد فاصل Z1 تا Z2 در مسیر بالایی، تمامی تصاویر زون های Z2 تا Z8 از مسیر خارج می شوند. این تصاویر باید از تارهای Spare دیتای خود را به CR2 برسانند و از مسیر پایینی مجدد به CR1 وارد شوند. چگونه؟ بسیار ساده !

 یک سوییچ کر SF2800-SFP دیگر  به نام Switch core3 در CR2 قرار داده ایم که تمامی زون های Z1 تا Z8 از طریق همان دو کر برگشتی وارد آن شده اند. از خروجی این سوییچ کر به یک مدیا کانورتر 100SSC-20 که پهنای باند 100/1000mbps دارد وصل می کنیم. در واقع می خواهیم دیتای این زون هایی که از مسیر خارج شده اند را توسط سوییچ کر جمع آوری کرده و توسط یک مدیا کانورتر از مسیر پایینی به اتاق CR1 برگردانیم. حال از کدام تار؟ مشخص است، از همان 8 کری که Free هستند. یک یا 2 تار ( بستگی به نوع مدیاکانورتر دارد) برای انتقال دیتای مدیا کانورتر کافی است. یک مدیای دیگر در اتاق کنترل CR1 قرارداده تا دیتای مدیا کانورترفرستنده را دریافت کرده و به NVR برساند.

اگر همین قطعی در مسیر پایینی هم بوجود بیاید Switch core4 را در CR2 قرار می دهیم تا از طریق 2 تارهای Spare که در هر زون در مسیر برگشت وجود دارند دیتا را دریافت کرده و روی 2 تار از 8 تار خالی که در مسیر بالایی وجود دارد به CR1 انتقال دهیم.

در CR1 تنها کاری که باید انجام دهیم این است که پچکورد ها را جا به جا کرده و دیتا را از مسیر مقابلش دریافت می کنیم. به همین سادگی!

در این روش اگر قیمت سوییچ کر ها را ۱۵۰۰۰۰۰ تومان در نظر بگیریم و مدیا کانورترها را ۵۰۰۰۰۰ تومان باشد؛ مبلغ اضافه شده به آن  ۴ میلیون تومان میباشد که نسبت به روش قبل ۱۸ میلیون تومان صرفه جویی شده است.

نویسنده: تیم مهندسی شرکت سپیتام

 جهت دریافت فایل PDF این مقاله لینک زیر را دانلود نمایید:

نحوه کابل کشی فیبرنوری در یک پالایشگاه

 

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

looding"src="/images/loading.gif"