مقالات فنی
1397/02/09 11:42

معماری FTTH در PON و P2P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FTTH (فیبر به خانه) در نحوه زندگی و کار ما بسیار تغییر کرده است. در هنگام برنامه ریزی نصب، باید عوامل متعددی نظیر تنظیم، هزینه اجرایی، نیاز به سرمایه گذاری در آینده و غیره مورد توجه قرار گیرد. این وبلاگ عمدتا بر دو معماری FTTH اصلی (P2P) و شبکه نوری منفعل (PON) به عنوان یکی از پیشنهادات برای استقرار FTTH تمرکز دارد.

چرا نیاز به گسترش  FTTH است؟

در حال حاضر تقاضا برای افزایش سرعت دسترسی به اینترنت با استفاده از برنامه های مختلف مانند تلویزیون کابلی، جریان فیلم، بازی چند نفره، ویدئو کنفرانس،  3Dو غیره افزایش می یابد. ظاهرا ظرفیت انتقال کابل های مس محدود است و نمی تواند نیازهای پهنای باند بالاتر را تامین کند. بنابراین کابل فیبر به زودی جایگزین کابل های مس می شود. تکنولوژی FTTH با استفاده از کابل فیبر نوری از یک نقطه مرکزی به طور مستقیم به ساختمان های فردی مانند خانه ها، ساختمان های آپارتمانی و کسب و کار برای ارائه دسترسی بیسیم با سرعت بالا به اینترنت می باشد. FTTH به طور قابل توجهی سرعت شبکه را برای کاربران کامپیوتر در مقایسه با فناوری هایی که در بسیاری از مکان ها استفاده می شود، بهبود می بخشد.

P2P و PON چیست؟

قبل از توضیح شبکه های FTTH، بیایید نگاهی به دو نوع اصلی P2P و PON FTTH داشته باشیم. به طور خلاصه، معماری P2P از تجهیزات اکتیو در سراسر زنجیره استفاده می کند در حالیکه در P2P و معماری PON از تجهیزات پسیو اسپلیتر استفاده می شود.

در یک معماری شبکه PON، یک optical line terminal (OLT) در نقطه مرکزی (POP) یا دفتر مرکزی مستقر خواهد شد. یک کابل فیبر متصل به تقسیم کننده نوری منفعل است و طرفداران اتصال کاربران نهایی (حداکثر 64) با هر یک دارای یک واحد شبکه نوری (ONU) در نقطه ای که کابل فیبر متوقف می شود.

در حالی که معماری P2P پیچیده تر است. یک سوئیچ کر در دفتر مرکزی قرار دارد، که به چندین اتصال فیبر نوری از سوییچهای  مختلف در نقاط توزیع (معمولا در گوشه خیابان قرار دارد) وصل می شود.

 

 

 

مزایا و معایب P2P و PON

برای تعیین نوع معماری، باید جزئیات بیشتری بدانیم. هر مدل مزایا و معایب خود را دارد. در زیر موارد نقاط قوت و ضعف برای تصمیم گیری آورده شده است:

 

مزایای P2P

 • اول، هر پورت سوئیچ تجمعی به کاربران مشخص شده، اختصاص داده شده است. بنابراین هیچ اشتراکی وجود ندارد. به این معنی است که هر پورت می تواند پهنای باند بالاتر را دریافت کند.
 • دوم، در P2P پهنای باند متقارن است و ظرفیت بارگذاری و دانلود یکسان می باشد. این برای برنامه ها بسیار مهم است، برای مثال، در کنفرانس های ویدئویی HD و به اشتراک گذاری فایل های peer to peer و غیره.
 • P2P یک تکنولوژی استاندارد است و پهنای باند هر پورت می تواند تنظیم یا کنترل شود. بنابراین، کاربران می توانند پهنای باند را به همان صورت که نیاز دارند دریافت کنند.
 • P2P قابلیت انتقال سیگنال در مسافت های بیشتر با کابل فیبر را دارد ، حتی بیش از 100 کیلومتر!
 • پیدا کردن محل خطا و خطای شبکه خط P2P با OTDR (بازتابنده دامنه زمان نوری) ساده تر است.
 • P2P در آینده کنار گذاشته نمیشود، زیرا می تواند با افزایش پهنای باند و ظرفیت آن ارتقا یابد.

 

معایب P2P

 • P2P هزینه ها را افزایش می دهد، زیرا این معماری نیاز به اجزای بیشتری دارد.
 • P2P نیاز به زمان بیشتری دارد، چون باکس های نصب بیشتر از PON نیاز دارد بنابراین هزینه بیشتری هم لازم دارد.

 

مزایای PON

 • مصرف شبکه PON برای اجرا و نگهداری کمتر از P2P است. از آنجا که از تجهیزات اکتیو کمتری استفاده می کند و به کابلهای فیبر کمتری نیاز دارند.
 • اسپلیتر فیبر نوری پسیو به منبع تغذیه نیاز ندارند، بنابراین می توان آنها را در هر نقطه ایبا توجه به الزامات پروژه قرار داد. به عبارت دیگر انعطاف پذیر تر است .
 • همانند P2P معماری پیچیده نیست، بنابراین برای توسعه زیرساخت شبکه PON ساده تر و سریع تر خواهد بود.
 • با رمزگذاری، هر اتصال PON دارای امنیت بالاتری است.
 • PON به صورت قابل توجهی دارای پهنای باند دانلود بالا و پهنای باند آپلودپایین نسبت به تکنولوژی های پهنای باند فعلی است. به عنوان مثال، GPON می تواند تا پهنای باند 2.5 گیگابیت در ثانیه دانلود و پهنای باند 1 گیگابیت در ثانیه از پهنای باند آپلود را که باید توسط 32 یا 64 کاربر به اشتراک گذاشته شود، عرضه کند.

 

معایب PON

 • پهنای باند ارائه شده توسط زیرساخت های PON محدود است، زیرا پهنای باند توسط مشترکان متعدد به اشتراک گذاشته شده است.
 • پهنای باند نامتقارن است. ظرفیت دانلود بسیار بیشتر از آپلود است.
 • هنگامی که آن را اجرا می کنید، به خصوص هنگامی که نیازهای پهنای باند تغییر می کند، ارتقا دادن یک شبکه PON سخت تر است.
 • از انجاییکه اسپلیتر نوری، هر دو محدودیت پهنای باند (بخصوص در آپلود) را دارا می باشد و باعث افزایش تلفات می شود، لذا در مقایسه با معماری P2P ، دیتای بیشتری را از دست میدهد.

 

خلاصه

محتوای فوق اطلاعات مربوط به مزایا و معایب معماری P2P و PON FTTH را نشان می دهد. هنگام طراحی معماری، اپراتورهای شبکه باید نقاط قوت و ضعف هر دو نوع را متعادل کنند. اگر به زیرساخت آینده نیاز دارید، بهتر است P2P را انتخاب کنید. علاوه بر این، هزینه و بهره وری شبکه نیز از عوامل تصمیم گیری هستند که کدام معماری مناسب تر است. در واقع، طراحی معماری ممکن است در بسیاری از شرایط دیگر بستگی به موقعیت ها داشته باشد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

 

 نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

looding"src="/images/loading.gif"