مقالات فنی
1397/03/05 09:48

چگونه می توان ضریب و سطح اسپلیتینگ شبکه FTTH خود را طراحی کرد؟


 

 

 در شبکه نوری پسیو (PON) , اسپلیترهای نوری در فیبر به خانه (FTTH) نقش مهمی ایفا می کنند  به این ترتیب که یک اسپلیتراجازه می دهد یک سیگنال از شبکه  PON‌ میان تعداد زیادی مشترکین تقسیم شود. اسپلیترهای نوری در هر شبکه نوری PON  بین (OLT) و  (ONTs)، نصب می شود. معمولا در هنگام استفاده از فیبر به شبکه نوری پسیو ، ما با برخی از مشکلات طراحی دسترسی فیزیکی شبکه روبرو هستیم. این مقاله ممکن است به شما در حل مشکلات اسپلیتینگ یا همان تقسیم بندی و نسبتهای آن کمک کند.

 

 

 

 

 

 

اسپلیتر نوری را انتخاب کنید: اسپیلیتر PLC  یا اسپیلیتر FBT ؟

قبل ازشروع  بحث در مورد نسبت تقسیم کننده، انتخاب نوع مناسب اسپلیتر  نوری برای شبکه FTTH ضروری می باشد. دو نوع تقسیم کننده نوری در FTTH ما وجود دارد- اسپیلیتر PLC و اسپیلیتر FBT. در اینجا ما این دوتا اسپیلیتر را مقایسه میکنیم:

 

 

Parameters

PLC Splitter

FBT Splitter


Wavelength Range

1260-1650 nm

Single/dual/triple window


Splitting Ratio

Equal division

Equal or non-equal division


Dimensions

Small

Large size for multi-channel


Wavelength Sensitivity

Low

High


Cost

Low splitting channel, high price

Price is lower for small channel splitter


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در جدول بالا مشاهده میشود که، با رشد سریع FTTH در سراسر جهان، نیاز به اسپلیترهای بزرگتر ( و غیره  (1×32, 1×64در شبکه ها برای خدمت رسانی بهتر به مشترکین روز به روز بیشتر می شود.

از آنجا که اسپیلیتر PLC بسیار دقیق بوده و قابلیت تقسیم با کمترین  Loss را دارد،  اسپلیتر PLC یک راه حل بهتر در FTTH امروزی نسبت به FBT هستند.

طراحی اسپلیتر شبکه FTTH

 

 

 

 

 

 

 

 

PON زیرساخت فیبر نوری یک شبکه FTTH است. اولین تصمیم مهم برای معماری شبکه PON قرار دادن اسپلیتر های نوری می باشد. اسپلیتر PON ممکن است با اسپلیتر متمرکز (یک سطح) یا اسپلیتر cascade (دو سطح یا بیشتر) به دست آید. رویکرد متمرکز به طور معمول با یک اسپلیتر 1 × 32 واقع در یک هاب توزیع فیبر (FDH) استفاده می شود. اسپلیتر به طور مستقیم از یک فیبر واحد به OLT در دفتر مرکزی متصل می شود. در طرف دیگر اسپلیتر فیبر نوری، 32 کر را به 32 خانه مشتری منتقل می کند، جایی که آن را به یک ONT وصل می کند.

عملکرد cascaded  در  محوطه خارجی به این صورت است که می تواند از یک دستگاه اسپلیتر 1*4 استفاده کند. که به طور مستقیم به یک پورت OLT  در اتاق مرکزی متصل است. هرکدام از چهار کر که OLT را در اختیار دارند، به دسترسی نهایی متصل می شود که دارای اسپلیتر 8*1 می باشد. در این سناریو نیز مجموع 32 کر (8*4) به 32 خانه میرسد. ممکن است دارای بیش از دو  اسپلیتر در یک Cascaded  باشد، و نسبت کلی تقسیم ممکن است متفاوت باشد.

1×16 = 4×4, 1×32 = 4×8, 1×64 = 4x4x4

 

 

 

 

 

 

عموما طراحی متمرکز، انعطاف پذیری بیشتری دارد، هزینه عملیاتی کمتر و دسترسی ساده تر برای تکنسین نصب فراهم می کند. اما طراحی Cascaded میتواند بازگشت سرمایه گذاری سریعتر با هزینه های اولیه و مقدار فیبر کمتر تر انجام شود.

به طور معمول، راه حل متمرکز کردن اسپلیتر در مناطق شهری و یا مرکز شهر شلوغ ، به منظور کاهش هزینه  تعمیرات و آسان نگه داشتن تعمیرات نودهای   ODN مورد استفاده قرار میگیرد. از سوی دیگر، به طور گسترده ای راه حل اسپلیتر Cascaded  دو سطحی و چند سطحی در مکان های روستایی و محدود برای صرفه جویی در منابع و هزینه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

طراحی تقسیم کننده شبکه FTTH

شایعترین اسپلیتر نوری که در یک سیستم  PON  مستقر شده است یک اسپلیتر با قدرت یکنواخت با نسبت تقسیم N:1 یا N:2 (N=2~64) می باشد، جایی که N تعداد پورت خروجی است.  قدرت ورودی نوری در تمامی پورت های خروجی یکنواخت توزیع می شود. نسبت های مختلف اسپلیتر ممکن است در شبکه های شما متفاوت باشد.

چگونه نسبت اسپلیتر خود را طراحی کنیم؟ با توجه به قسمت فوق که ذکر شده ، اگر شما اسپلیتر متمرکز را انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد از اسپلیتر 1*32 یا 1* 64 استفاده کنید. با این حال، اگر شما راه حل اسپلیتر Cascaded را انتخاب کردید، ممکن است اسپلیتر 1*4 یا 1*8 بیشتر استفاده شود. علاوه بر این، بر اساس تجربه EPON/GPON ما، هنگامی که نسبت تقسیم 32:1 است، شبکه فعلی شما می تواند سیگنال فیبر نوری واجد شرایط را در 20 کیلومتر دریافت کند. اگر فاصله شما بین OLT و ONT کوچک است، مانند 5 کیلومتر، شما همچنین می توانید حدود 1:64 را در نظر بگیرید.

خلاصه

زمانی که میخواهیم سطح اسپلیتر شبکه FTTH را طراحی کنیم، در حقیقت، اسپلیتر متمرکزکننده و اسپلیتر Cascaded هر دو دارای مزایا و معایب خاص خود می باشند. ما باید با توجه به این شرایط خاص هر پروژه، سطح تقسیم مناسب برای شبکه خود را انتخاب کنیم.

 پس برای طراحی نسبت اسپلیتر در یک پروژه، برای اطمینان از انتقال سیگنال قابل اعتماد در طولانی ترین فاصله انتقال باید از نسبت تقسیم کننده پایین استفاده شود.

 

 نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :